Godīgā tirdzniecība

25
Janvāris 2016

Godīgā tirdzniecība

    Š.g. 7. janvārī mūsu skolā viesojās lektori no  sabiedriskās vides aizsardzības organizācijas „Zaļā brīvība”, kas sniedza mums informāciju par Godīgu tirdzniecību un tās problēmām.

    Kas ir godīga tirdzniecība un ar ko šie iesaistītie cilvēki nodarbojas? Nu lūk, globālā tirdzniecība ne vienmēr ir godīga. Zemnieki un strādnieki jaunattīstības valstīs nesaņem godīgu atlīdzību par savu darbu. Samaksa par izaudzēto visbiežāk ir tik niecīga, ka nesedz ražošanas izmaksas un nevar nodrošināt cilvēcīgu iztiku. Pasaulē ir vairāk nekā 3000 organizāciju, kas ir par godīgu darbu un samaksu. Godīgās tirdzniecības organizācijas var pazīt pēc sertificēta marķējuma uz produktiem. Arī Latvijā pēdējos gados nozīmīgi pieaugusi Godīgās tirdzniecības produktu pieejamība.

     Mēs nekad nebijām aizdomājušies, cik netaisnīgi tiek atalgoti zemnieki un lauksaimnieki par smago darbu uz lauka. Bijām pieraduši, ka pārtiku, ko ēdam, esam nopirkuši no godīgām rokām, bet pēc lekcijas sapratām, ka bijām kļūdījušies.

      Mums pastāstīja, cik daudz cilvēku pasaulē jau par šo negodīgo tirdzniecību ir interesējušies un dara visu, lai šo biznesu vērstu par labu visiem. Iegādājoties preces ar godīgās tirdzniecības zīmi,  ikviens var pozitīvi ietekmēt attīstības zemēs dzīvojošo cilvēku dzīvi. 

       Šī lekcija mums atvēra acis un viesa skaidrību par notiekošo pasaulē. Un jauki apzināties, ka Latvijā arī par šo problēmu daudzi ir aizdomājušies! Esam par Godīgu tirdzniecību!

 

Liene Kalvāne,

 8.b klases skolniece