Ekoskolu Ziemas forums Ulbrokas vidusskolā

26
Februāris 2015

No 20. līdz 22. februārim Ulbrokas vidusskolā notika Latvijas ekoskolu ziemas forums. Tajā piedalījās 120 skolēni un 46 skolotāji no 43 Latvijas skolām, kā arī 15 Vides fonda brīvprātīgie un 23 Ulbrokas vidusskolas brīvprātīgie.

Attēlu galerija no pasākuma pieejama šeit

1. diena, 11:30

Foruma dalībnieki sāk ierasties un ieņemt savas guļvietas. Katrā telpā nāksies sadzīvot divu-trīs skolu komandām – tā būs lieliska iespēja iepazīties. Viss otrais un trešais stāvs ir paredzēts „dzīvošanai”, taču visi vēl nav ieradušies. Skola vēl aizvien ir tukša un klusa. Svinīgā atklāšana ir pēc stundas. Retos svešo skolu dalībniekus gaiteņos var redzē,t ar interesi iepazīstoties ar Ulbrokas vidusskolu- viņus īpaši pārsteidz uzstādītās atkritumu šķirošanas tvertnes – papīram, plastmasai un nešķirotajiem atkritumiem.

Pirmajā stāvā reģistrācija norit pilnā sparā, jo komandas sāk ierasties arvien biežāk. Ulbrokas vidusskolas brīvprātīgais personāls ir tērpts zilā – viņus pamanīt cilvēku burzmā var uzreiz. Pusstundas laikā skola ir pilnībā atdzīvojusies. Dzīvība čum un mudž, it kā kāds būtu pagrūdis neredzamu kloķi un laidis cilvēku lavīnu brīvībā. Kamēr pēdējie iekārtojas istabās, citi jau pulcējas zālē un 9.a klases skolēnu sacerētās Ekodziesmas pavadījumā iepazīstas ar Stopiņu novadu.

Svinīgā foruma atklāšana sākas ar jautru dziesmu, ko izpilda Ulbrokas vidusskolas 6.a klases skolnieks, no kura tā vien zib enerģija! Tad mūs uzrunā Stopiņu novada domes priekšsēdētājs Jānis Pumpurs. Viņš īpaši aicina nogaršot Latvijas garšīgākos tomātus, audzētus Getliņu EKO. Tad mūs sveic 8.c klases skolnieks ar „Prāta vētras” dziesmu „Gara diena” ģitāras pavadījumā – publikai šis izpildījums īpaši patīk, un daudzi dzied līdzi. Tad mūs uzrunā Ulbrokas vidusskolas direktors Normunds Balabka, kas izsaka pateicību eko foruma idejas autoram Danielam Trukšānam, kā arī foruma brīvprātīgajiem dalībniekiem un organizatoriem. Pēc vēl vienas dziesmas mūs uzrunā ekoskolu pārstāvis Daniels Trukšāns, kurš mūs iepazīstina ar foruma „dzīves” noteikumiem un turpmāko trīs dienu programmu, ko ar tehniskām detaļām papildina Ulbrokas vidusskolas Ekoskolas koordinatore Solvita Alksne.

Pēc atklāšanas visi draudzīgi dodamies pusdienot

Pulksten divos komandas ieskatās programmās un dodas uz tām atvēlētajām izklaides un mācību vietām. Pirmā grupa dodas ekskursijā uz Getliņu atkritumu poligonu un EKO nodaļu, kur patiešām būs iespēja nogaršot ekoloģiski audzētos tomātus un iepazīties ar melngalvu aitām. Citas komandas dodas uz radošajām darbnīcām, kurās tiek veidoti vides apgaismes objekti no pārstrādātā papīra. Šo darbnīcu rezultāti ir nepārspējami, darbi patiesi izceļas katrs ar savu oriģinalitāti sarežģītos dizainos un šarmu vienkāršās konstrukcijās. Vēl citas komandas tajā pašā laikā aizrauj FIZMIX eksperimenti saistībā ar ekoloģiskām tēmām (un ne tikai). FIZMIX pārstāvis Kārlis demonstrē dažādus mācību eksperimentus ar gāzēm un pat mājās sastopamām sastāvdaļām, kā šķiltavu gāzi, sodu un etiķi. Tāpat mūs pārsteidz vienkāršs, taču neparasts inerces eksperiments un ‘burvju triks’ ar glāzēm, bet vislielāko iespaidu atstāj tieši noslēgums – degošie ziepju burbuļi (jeb „kā nosvilināt roku apmatojumu zinātnes vārdā”).

Pēc īpašas pieteikšanās atsevišķi komandu dalībnieki piedalās multimediju darbnīcā, kur visas dienas garumā tiek veidots īpašs foruma reklāmas rullītis un dalībnieki ne tikai piedalās kā aktieri, bet arī scenāristi, filmētāji un producenti – katram ir iespēja pamēģināt kaut ko savu.

Pulksten sešos visas komandas ir izbaudījušas visas pieejamās ‘atrakcijas’ un izsalkušie dalībnieki dodas ieturēt vakariņas.

Santa Katrīna Meikališa,

Ulbrokas vidusskolas 12. klases skolniece,

Ekoforuma brīvprātīgā dalībniece.

 

Piektdienas vakarā norisinājās ekstrēmākā ekoskolu foruma aktivitāte. Tā bija iesvētību trase skolai blakus esošajā mežā. Pirms trases sākšanas visi skolēni sadalījās komandās, kuras nemainījās arī visās pārējās komandu aktivitātēs. Kad komandas bija sadalītas, visi, silti saģērbušies, devās uz mežu un sāka iesvētību trasi. Šajā trasē bija daudz un dažādi ekstrēmi uzdevumi. Skolēniem vajadzēja brist pa meža biezokņiem, iet pa aizsalušu purvu, rāpties pāri lieliem, nokritušiem kokiem, kā arī pārvarēt vairākus, ar ūdeni pilnus grāvjus, lai tiktu pie vietām, kur jāpilda dažādi uzdevumi, kas nemaz nebija tik viegli, un tos varēja izpildīt tikai tad, ja komanda prata labi sadarboties. Iesvētību trasē skolēni aktīvi pildīja organizatoru sagatavotos uzdevumus aptuveni 3 stundas. Pēc tam, atgriezušies skolā, skolēni varēja dejot un dziedāt līdzi Ropažu jauniešu mūzikas grupas „New Age Travellers” izpildītajām dziesmām, taču pēc koncerta visi devās pie miera, lai sestdienas rītā celtos un sāktu veikt eko foruma nopietnākos darbus.

2.diena, 8.30

Sestdienas rīts sākās ar Brain gym rīta vingrošanu, pēc tam bija lekcijas par dažādām, visnotaļ interesantām tēmām. Kopumā bija 6 dažādas lekcijas, un katrai no tām bija savs, par konkrēto tēmu zinošs lektors. Laika taupīšanas dēļ katrs skolēns varēja izvēlēties sev visvairāk interesējošās tēmas un apmeklēt tikai 3 no lekcijām. Manuprāt, ļoti interesanta lekcija bija par eitrofikāciju Baltijas jūrā. Šajā lekcijā varēja uzzināt, kas tad īsti ir eitrofikācija, kā arī to, kas izraisa eitrofikāciju un kā ar to cīnīties. Mūsdienās ļoti aktuāla tēma bija par bioloģisko pārtiku Latvijā, par ko labi varēja uzzināt vienā no lekcijām. Ļoti pārsteidzošs fakts, ko šajā lekcijā uzzināju, ir, ka Latvija pēc bioloģisko saimniecību daudzuma ir 5. vietā Eiropā. Manuprāt, tas ir ļoti labs rādītājs, kas rosina bioloģiskajām saimniecībām augt un attīstīties.  Iegūtās zināšanas skolēni atklāja, piedaloties „Zināšanu galerijā” un sacensībās „Zini vai mini!”.

Ziemas eko forumā, protams, norisinājās arī dažādas radošās darbnīcas, kurās skolēni varēja izmantot savas zināšanas un attīstīt savas radošās prasmes. No papīra rullīšiem tika veidotas ļoti interesantas un skaistas lampas, vecos kreklus izmantoja kreļļu veidošanā, kā arī tos bija iespēja apgleznot. Vienā no darbnīcām varēja iemācīties diedzēt sēklas, to skolēniem mācīja „Getliņi EKO” pārstāve. Manuprāt, ļoti noderīga bija arī kritiskās domāšanas darbnīca, kurā skolēniem mācīja, kā pēc iespējas labāk izteikt savu viedokli un spēt argumentēt. Sestdienas vakarā, pēc lekcijām un radošajām darbnīcām, skolēnus uzjautrināja improvizācijas teātris „Improzoo”. Pēc tam turpmāko vakaru jaunieši pavadīja dejojot un izklaidējoties Dj Granaidd rīkotajā diskotēkā.

 

Katrīna Anevica,

Ulbrokas vidusskolas 8.a klases skolniece,

                   ziemas eko foruma brīvprātīgā.

 

Šis ziemas eko forums bija ļoti interesants, izglītojošs un piedzīvojumu bagāts. Jauniešiem šī foruma ietvaros bija iespēja piedalīties dažādos par dabu un ekoloģiju izglītojošos pasākumos. Šie pasākumi norisinājās gan brīvā dabā, gan arī skolas telpās, piemēram, skolai apkārt esošajos mežos bija iespējams iepazīt un izpētīt tur augošos kokus un arī veikt dažādus grupu pārbaudījumus un uzdevumus, kā arī piedalīties jautrā un ekstrēmā vakara trasē, kurā bija jāpārvar dažādi sarežģīti, mežā izveidoti šķēršļi, kuru pārvarēšanai bija vajadzīga gan fiziskā sagatavotība, gan komandas gars un vienotība, gan arī loģiskā domāšana.

Skolā bija iespēja apmeklēt arī  lietderīgas radošās darbnīcas, piemēram, dažās no tām  ikviens varēja iemācīties, kā novecojušās un apnikušās lietas  var atkal  padarīt interesantas un lietderīgas, tās apgleznojot, vai izmantot, lai no tām pagatavotu pilnīgi citas,  jaunas un oriģinālas lietas. 

Šī foruma laikā ikvienam tika dota arī iespēja  apmeklēt dažādas lekcijas par sev interesantu un saistošu tematu, kā, piemēram, foruma laikā norisinājās lekcijas par bioloģisko pārtiku, par Baltijas jūru un cilvēka ietekmi uz to, kā arī par citām ar eko tematiku saistītām tēmām. Visi foruma dalībnieki pasākuma gaitā tika sadalīti komandās,  ar kurām turpmāk viņi kopā piedalījās dažādos vienojošos pasākumos, piemēram, zināšanu  un  komandas vienotības sacensībās, tādējādi  komunicējot un iepazīstot vienam otru. Foruma gaitā norisinājās arī vairāki izklaidējoši pasākumi, kā, piemēram, skolā viesojās improvizācijas teātris un tika spēlēti koncerti, kā arī norisinājās lielā noslēguma balle.

Sabīne Kalēja,

Ulbrokas vidusskolas 8.a klases skolniece,

Ekoforuma brīvprātīgā dalībniece