Galerija

Ekskursija uz Ziemassvētku kauju muzeju

Šī gada trešajā decembrī 8.a, 8.b un 8.m klases skolēni un viņu skolotāji devās uz Jelgavas novada Valgundes pagastu, lai apmeklētu Ziemassvētku kauju muzeju.

Muzejs atrodas “Mangaļu” mājās Tīreļpurva apkārtnē.Tas ir Latvijas Kara muzeja filiāle. Šeit aplūkojami Pirmā pasaules kara lauka karošanas apstākļu elementi, ierakumi un nocietinājumi. Muzejā mūs sagaidīja muzeja gids, kurš bija tērpies latviešu strēlnieku formastērpā. Viņš mums lika izbaudīt tā laika karavīru ikdienu. Mums vajadzēja iziet meža takas un apskatīt ierakumus.

Pēc apmēram stundas ilga pārgājiena pa mežu mūs gaidīja jauni uzdevumi. Gids pie muzeja rīkoja dažādas spēka un veiklības stafetes. Komandas sacentās virves vilkšanā un prāta vingrinājumos. Gids, kā soda veidu par nepakļaušanos pavēlēm, izmantoja atspiedienus balstā guļus piecas reizes pēc kārtas.

Pēc šīm aktivitātēm mēs kā pupas sabirām siltajā muzejā, kur gids stāstīja par Ziemassvētku kaujām un par karavīru šauteni, kura spēja nodarīt lielus bojājumus cilvēkam un to nogalināt. Gids pastāstīja par dažiem granātu tipiem un lielgabalu lādiņu nežēlīgo postu, ko tie spēj nodarīt kara laukā. Pēc tam iegājām blakus telpā, kurā bija liela maketa veidā attēloti Ziemassvētku kauju ierakumi, taču tas nebija viss. Vēlāk mums nācās iet ārā, atkal sadalīties grupās un doties uz nelielu šķēršļu joslu. Pirmo nācās pārvarēt labirintu, bet vēlāk līdām cauri imitētam dzeloņdrāšu žogam no virvēm. Viena no komandām nogāza dēli, un par sodu visiem komandas dalībniekiem vajadzēja atspiesties un pateikties nogāzējam, kurš tajā brīdī atpūtās.

Muzeja apmeklējums bija kā lielisks atgādinājums par baisāko, kas var mums draudēt no citu valstu puses – karš. Mums bija iespēja kaut nedaudz iejusties karavīru ikdienā un viņu karamākslas treniņos pirms viņi ieņēma ierakumus. Šī muzeja apmeklējums bija interesanta vēstures stunda, jo gūtie iespaidi un muzeja gids, kurš prata iedzīvināt tā laika noskaņu, palīdzēja daudz labāk izprast Ziemassvētku kauju notikumus.

 

12.12.2018.

Roberts Ančerevičs, 8.a klases skolnieka